Мешканки шести громад Вінниччини зможуть безкоштовно пройти онкоскринінг на первинці
Мешканки шести громад Вінниччини зможуть безкоштовно пройти онкоскринінг на первинці
Рак шийки матки - найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Минулого року на Вінниччині вперше це захворювання діагностували у 107 мешканок. Із них на пізній стадії про хворобу почули 48%.
Мешканки Теплицької, Жмеринської, Могилів-Подільської, Іллінецької, Тульчинської та Немирівської громад, зможуть пройти безкоштовний онкоскринінг на виявлення раку шийки матки безпосередньо у своїх громадах. Для цього потрібно звернутися до свого сімейного лікаря й прийти на прийом.
Така діагностика стала можливою завдяки реалізації проєкту «Рання діагностика раку шийки матки у жінок в сільській місцевості». Грант для його впровадження надав проєкт USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я». Про його реалізацію на Вінниччині розповіла під час персконференції заступниця директорки департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА, операційна менеджерка проєкту, членкиня ГО «РК Вінниця Поступ» Тетяна Бондаренко.
«Минулого року проєкт уже реалізовувався у Теплицькій, Жмеринській, Могилів-Подільській та Іллінецькій громадах. Цього разу він масштабувався ще на дві громади, адже ми побачили, що це важливо та необхідно нашим мешканкам. Ми запланували багато активностей, зокрема, навчання наших медиків. Лікарі та медсестри пройдуть навчання з ефективних комунікації та забору цитологічного матеріалу (мазок) під час візиту пацієнтки до свого сімейного лікаря. Головне наше завдання переокнати жінок в сільській місцевості прийти до лікаря, і щоб вони розуміли, що рак – не вирок», - розповіла Тетяна Бондаренко.
Допомагатиме реалізовувати проєкт Rotary Club Vinnytsia Postup. Президент ГО «РОТАРІ КЛУБ «ВІННИЦЯ ПОСТУП» Юрій Максименко зазначив, що їхня громадська організація з перших днів повномасштабного вторгнення стала надійним партнером медичної галузі Вінниччини.
«Спільними зусиллями впроваджуватиметься надзвичайно важливий проєкт «Рання діагностика онкологічних захворювань у жінок в сільській місцевості». Цей проєкт важливий, тому як бачимо, цього разу він охопив ще більше громад. Найважливіше зараз – це збереження людського здоров’я.Тому закликаємо усіх активно користуватися можливостями проєкту та проходити профілактичні огляди», - додав Юрій Максименко.
Директор Подільського регіонального онкоцентру Сергій Перегончук розповів, що в Європейських країнах таке захворювання, як рак шийки матки, майже не зареєстровано. Це стало можливим за рахунок якісно організованого раннього скринінгу методом рідинної цитології та обстеженням на вірус папіломи людини. Також суттєве місце у вирішенні проблеми займає вакцинація дівчаток, а в деяких країнах й хлопчиків. Тому, важливо звертатися вчасно на профілактичні огляди до сімейних лікарів.
«Необхідність налагодження якісного цитологічного скринінгу підтверджує показник виявлення раку шийки матки в занедбаному стані, який у 2023 році підвищився в порівнянні з 2022 роком з 28,4% до 48,6 %. У кожної другої жінки, хворої на рак шийки матки, захворювання виявлене в занедбаному стані. За результатами проекту в 2024 році було виявлено в 1% випадків рак in situ (локально), в 11,5 % випадків передракові захворювання шийки матки, що потребують обов’язкового лікування», - проінформував Сергій Перегончук.
Долучився до проєкту «Рання діагностика раку шийки матки у жінок в сільській місцевості» й обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Як зазначив Генеральний директор Центру Ігор Матковський на базі лабораторії проводитимуть ПЛР-дослідження.
Хто наші партнери:
• Rotary Club Vinnytsia Postup;
• Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України;
• Подільський регіональний центр онкології - ПРЦО
• Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова;
• Департамент охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА;
• USAID Ukraine - USAID Україна
• Pact
• ЦПМСД: Теплицької, Жмеринської, Могилів-Подільської, Іллінецької, Тульчинської та Немирівської громад
____________________________________
Проєкт «Рання діагностика раку шийки матки у жінок в сільській місцевості» впроваджується за підтримки USAID у межах проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)